Památky

Základní informace o státem uznaných památkách nacházejících se v obci Terešov.

špýchar s pozemkem st.p. č. 3…………..101343 /0000
špýchar - detail vrat
Patrová zděná budova špýcharu na podélném půdorysu je krytá sedlovou střechou s taškami. Hlavní okapové průčelí je trojosé se vstupem v přízemí ve střední ose, dveře jsou osazeny v kamenném ostění. Okénka ve tvaru ležatého obdélníku jsou zapuštěna ve špaletách segmentově zaklenutých. Štítová průčelí jsou dvouosá, obě mají ve štítě dvojici kruhových větracích otvorů. Omítky jsou hrubé s hladkým orámováním otvorů, korunová římsa je profilovaná. V interiéru jsou dřevěné trámové stropy, schodiště je jednoduché fošnové.

silniční most………………………………………..50180 /4-5203
kamenný silniční most

venkovská usedlost čp. 4, E 39………….19651 /4-2607
Čp. 39 na dolním konci návsi u mostu.
roubenka
Nevelký přízemní roubený domek obrácený do návsi krátkou průčelní stranou o 3 osách. Střední část lomenice tvoří svisle kladená prkna, ostatní jsou řazena šikmo. Do dvora usedlosti vede dřevěná branka a brána.
Dům je z první poloviny 19. stol.

socha sv. Jana Nepomuckého…………….33803 /4-2608
roubenka
Socha sv. Jana Nepomuckého je umístěna na samostatném úzkém soklíku, osazeném na hranolovém podstavci se zvlněnými hranami a s vysazenou krycí deskou, nedaleko zámku při hlavní silnici. Socha je evidována ve státním seznamu nemovitých kulturních památek pod rejstříkovým číslem 2608.
Socha byla zhotovena z hrubozrnného pískovce v méně častém ikonografickém pojetí, v mírně nadživotní velikosti a ve zcela monumentálním ztvárnění. Postava sv. Jana Nepomuckého v tradičním, bohatě řaseném oděvu je znázorněna poloklečící, s pravou nohou plasticky i dynamicky předsunutou před tělo. Tělesná osa je v souladu s gestem pokleku šroubovitě prohnuta v partii ramen a hlavy a vrcholí sepjatýma rukama. Světec shlíží k svému pravému boku na anděla, který se opírá kolenem o stylizovaný kamenný oblak a nese v rukou krucifix, přičemž jeho hlava je natočena obličejem směrem ke světci. Při levé noze světce je položen biret a vpravo za ním doplňují kompozici dvě hlavičky putti (děťátka), obrácené obličeji k sobě.
Na čelní straně soklu je vytesán nápis s chronogramem: HONORI / DIVI IOANNIS NEPO / MVCENI / ERI (GI) CVRAVIT / IOANNES BAPTISTA/ COMES DE BREDA. (1731).
(převzato z textu Vratislava Ryšavého a Ludmily Drncové z NPÚ Plzeň)

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Památky, 10.0 out of 10 based on 2 ratings
5 147 views
;return;?>