Kaple sv. Vojtěcha

Zpět na stránku Historie

Korespondence a nákresy kaple sv. Vojtěcha z roku 1733
Za zpřístupnění materiálů děkujeme Národnímu archívu.

Asi 1/4 hodiny od Terešova mezi lesy na kopci nalézá se kaple sv. Vojtěcha. Původně stávala zde kaple dřevěná, při niž matrika v Drahoňově Újezdě vzpomíná r. 1696 poustevníka Matěje Hlada. Po čase kaple zašla a zůstal z ní pouze obraz sv. Vojtěcha na stromě upevněný. Obrazem tím při honu zachráněn byl od smrti syn Strojetického ze Lhotky. Na poděkování za toto zachránění vystavěli Strojetičtí nynější kapli r. 1734, kterou také r. 1737 nadáním na její vydržování opatřili.

Podle publikace “Politický a školní okres Rokycanský” kterou “Na oslavu 50tiletého panování Jeho c. a k. Apoštol. Veličenstva císaře a krále FRANTIŠKA JOSEFA I.” vydalo učitelstvo roku 1898.

Kaple sv. Vojtěcha

Kaple sv. Vojtěcha

Barokní lesní kaple sv. Vojtecha v lese nad Trebnuškou pochází z roku 1734, nekteré prameny uvádejí rok 1738. Puvodne zde pouze visel na strome obrázek sv. Vojtecha, pozdeji byla postavena drevená kaple. Toto poutní místo by mohlo být spojováno s benediktinkami v Trebnušce a uctíváním sv. Vojtecha. Farností prísluší kaple k Drahonovu Újezdu, kde je v místní kronice zmínka o poustevníkovi, který zde prebýval. Pri oprave kaple byly v nedávných letech pri odhalení základu nalezeny další základy neznámé stavby.

Každý rok se první nedeli po svátku Vojtecha (tedy po 23. dubnu) u kaple koná tradicní pout s hudbou.

(Text převzat ze stránek http://www.geocaching.com/) ;-))

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +3 (from 3 votes)
Kaple sv. Vojtěcha, 10.0 out of 10 based on 2 ratings
1 287 views
;return;?>